Güvenli Turizm Belgesi


Güvenli Turizm Sertifikası

Genel Covit- 19 koronavirus sebebiyle hayatımıza giren bu sertifika Otellerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için  Mayıs  2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulmuş ve uygulanmaya başlanmıştır.

Günvenli Turizm Sertifikası Türkiye’de tatil yapacak yerli ve yabancı tüm tatilcilerin ulaşım, konaklama ve otel içerisinde bulundukları süre içinde önerilen Covit-19 tedbirlerinin uygulanmasını kapsamaktadır.

 

Bu belgeyi almak isteyen Otellerin konaklama, yeme içme, sosyal tesisler, ortak kullanım alanları için belirli kriterler göz önüne alınarak, hijen ve sağlık açısından yapılan denetimlerden geçmeleri beklenir. Bakanlığın beliritği kriterleri yerine getiren Otel işletmelerine Güvenli Turizm Sertifikası vermekteyiz.

 

Güvenli Turizm Sertifikasını almak Zorunlumu?

50 oda ve üzeri yatak kapassitesine sahip otellerin, güvenli turizm sertifikasının olması zorunluluğu bulunmaktadır. 50 ve daha az yatak kapasitesine sahip oteller için bu belgeyi almak gönüllülük esasına dayanmaktadır.

 

Güvenli Turizm Belgesinin Şartları Nelerdir?

Genel başlıklar şeklinde açıklarsak;

Otellerin güvenli turizm beglesine sahip olması için;

Otellerin yerine getrimesi kurallar,

Misafirlerin tesise girişi sırasında uygulanması gereken kurallar,

Personeller için uygulanması gereken kurallar,

Güvenlikler için uygulanması gereken kurallar şeklinde sınıflandırabiliriz.

Bu konu ile İlgili bakanlığın açıkamış oludğı şarlara https://tga.gov.tr/wp-content/uploads/2020/06/Konaklama-TR_08062020_v1.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Otelde özel biro oda ayırıp, Covit-19 tespiti sırasında yetkili mercilerin ulaşana kadar misafri izole edecek izole odasının oluşturulması, misafir girişindeki şartname ve sözleşmelerin oluşturulması, 5 dilde Covit-19 kuralları, ortak sebil ve diğer kullanım araçlarının kaldırlması gibi kriterler söz konusur.

Bu listede belirtilen tüm şartlar tarafımızca sağlanmakta olup danışmanlık faaliyetimiz kapsamındadır.

Osten Mühendislik olarak ilk önce tesisinizde ön inceleme yaparak yönetmeliğin istemiş olduğu kriterleri değerlendiriyoruz. Ön gördüğümüz asgari yapılması gereken şartları tarafınıza bildirip, dokümantasyon anlamında yapılacak çalışmaları biz tamamlıyoruz. Akabinde denetim sürecini organize ederek belgeyi alana kadarki süreçte siz danışanlarmıza eşlik ediyoruz.