ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi


Enerji Yönetim Sistemi

Enerji yönetim sistem belgesi enerji uzmanları tarafından kurulmuş olup 15 Haziran 2011 tarihinde yayımlanmıştır. En son 2018 yılında revize edilerek ISO 50001:2018 şeklinde tanımlanmaktadır. Bu belge şirketinizdeki enerji tüketimini kontrol altında tutuğunuzu ve enerji yönetim sistem standardına göre faaliyetlerinizi sürdürdüğünüzü beyan eden sertifikasyondur.

Dünyada bir çok ülkenin kullandığı ve yaşattığı bu sistem son yıllarda ülkemize de pozitif olarak fayda sağladığını biliyoruz. Dünyada enerji tüketiminin en yükseklerde seyrettiği noktada ISO 50001 standardı bu yükselişi dengeleyecek şekilde hayata geçirildi. Şirketlerin bu standarda göre faaliyetlerini sürdürmeleri durumunda gözle görülür maddi kazançla ilerlemeleri mümkün hale gelmiştir.

 

Bu bölümde ISO 50001 Enerji yönetim sistem belgesi ile ilgili bilgi edinebilir, bu sertifikasyona sahip olmak için yapacağınız değerlendirme ve aksiyonlar için bizimle iletişime geçebileceğinizi unutmayın.

Peki ISO 50001:2018 belgesini hangi şirketler alabilir, 50001 belgesine sahip olan şirketler kimlerdir ve nasıl alınır gelin bunu birlikte inceleyelim,

 

ISO 50001 Belgesini hangi sektördeki şirketler alabilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki ISO 50001 belgesini her kapasitedeki şirketler alabilirler. Herhangi bir kapasite, personel, enerji tüketim şartı aranmamaktadır. Bu belgeyi her sektör ve kapasitedeki firmalara veriyoruz. Genellikle imalat, üretim, makine ve çelik konstrüksiyon yapan firmalar, inşaat sektörü bu işin lokomotif tarafında bulunmaktadırlar.

 

Neden ISO 50001 Belgesi?

Bu soruyu soran firmalara ilk verdiğimiz cevap enerji tüketimi ve azalan şirket maliyetleri diye cevap veriyoruz. Standardın kriterlerine uyan firmalar ciddi anlamda tasarruf ederek ilk başta kendileri daha sonra dolaylı olarak ülke ekonomisine katkı sağlamış olmaktadırlar

 

ISO 50001 Belgesi VAP Kapsamına Girer miyim?

Evet ISO 50001 Belgesi ile enerji bakanlığının proje desteğine başvurarak VAP (Verimlilik Artırıcı Proje) ilgili kredilerden yararlanabilirsiniz.

 

ISO 50001 Belgelendirme Süreci

Firmanıza özgün kurulan enerji yönetim sistemi ile;

Yönetim sorumluluğu, enerji politikası, kontrol etme, yönetimin gözden geçirilmesi ve enerji planlaması yaparak süreç başlar. Standardın istemiş olduğu kriterler yerine getirilir. Uygulamalar sağlanır ve belgelendirme denetim süreci gerçekleşir.

Demirkanat Mühendislik olarak ISO 50001 Enerji yönetim sisteminin kurulması ve işletilmesi sürecini müşteri bünyesinde yürütmekten keyif alıyoruz. Bu belgenin önce müşterimize sonra ülkemize katmış olduğu faydanın bilincinde olup bu doğrultuda siz danışanlarımıza hizmet vermeye 2017’den beri devem ediyoruz.